Jak publikować treści na stronach internetowych zgodnych z wymogami WCAG 2.0?
WCAG 2.0 to wytyczne dla twórców i autorów stron internetowych, które mają zagwarantować możliwość dostępu do zasobów Internetu wszystkim użytkownikom, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych, niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, niesłyszących, z dysleksją lub różnego rodzaju dysfunkcjami intelektualnymi.
Które instytucje są zobowiązane do zachowania wymogów podczas tworzenia stron internetowych?
Na podstawie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności wszystkie serwisy publiczne, powinny spełniać wymogi dostępności. Dotyczy ono serwisów publicznych w rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
W praktyce
Oznacza to, że strony zgodne z wymogami, powinny posiadać wszystkie urzędy, szkoły, fundacje i inne instytucje realizujące zadania publiczne. Wymogi te dotyczą również stron projektów finansowanych z dotacji dofinansowanych z UE.
Czy wystarczy zamówić stronę internetową spełniającą wymogi WCAG 2.0?
Nie, zgodnie z wytycznymi oprócz elementów, którymi musi się cechować strona internetowa, równie istotny jest sposób publikacji treści. Poniżej kilka wskazówek, z przykładami, pokazującymi jak wykonać poszczególne czynności, korzystając z WordPressa, jednego z najpopularniejszych systemow do zarządzania treścią strony (cms).
O czym należy pamiętać publikując treści, aby zachować wymagania dotyczące dostępności?
#1 Stosuj czytelne opisy linków do innych podstron i załączników
Osoby niepełnosprawne często korzystają z czytników, które odczytując tekst w linkach nie wiedzą, dokąd odnośnik prowadzi. W ten sposób łatwo tracą orientację, nie wiedzą gdzie są.
#2 Opisuj zdjęcia za pomocą „alt text”
Czytnik nie „widzi” zawartości zdjęcia, tylko opisową informację znajdującą się w tym znaczniku. Umieszczenie tam właściwego opisu, umożliwi „zrozumienie” zawartości.
#3 Nie stosuj zabezpieczeń Captcha
To częsty sposób zabezpieczenia formularzy. Niestety ze względu na to, że tekst jest publikowany w formie pliku graficznego, czytnik nie będzie w stanie odczytać takiej informacji.
#4 Unikaj stosowania tabel
Osobom niewidomym trudno poruszać się po ich zawartości. Czasem śledzenie umieszczonych w nich danych jest wręcz niemożliwe. Tabele nie są zalecane również ze względu na dostosowanie do przeglądania na urządzeniach mobilnych.
#5 Nie publikuj skanowanych plików pdf
Zawartość takich dokumentów nie może być rozpoznana przez czytniki osób niepełnosprawnych. Można łatwo zapisać dowolny dokument w formacie pdf bezpośrednio z edytora tekstu.
Poradnik: Jak przygotować plik pdf z dowolnego programu?
Poradnik: Jak podzielić plik pdf na pojedyncze strony?
#6 Dodaj odpowiedni opis do odnośnika umożliwiającego pobieranie dokumentów
W przypadku odnośników umożliwiających pobranie dokumentów, najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z nazwy „Pobierz plik” i umieszczenie linku z opisową nazwą dokumentu do pobrania. Należy również umieścić informację o formacie pliku oraz jego wielkości.
#7 Stosuj unikalne tytuły oraz nagłówki H1-H6
Wszystkie tytuły (title) stron muszą być unikalne i informować o treści podstrony na jakiej znajduje się użytkownik. Układ treści w tytule powinien być zbudowany wg schematu: [Tytuł podstrony] – [Nazwa Instytucji].
#8 Dodaj transkrypcję tekstową dla plików audio/ wideo
W przeciwnym wypadku osoby niepełnosprawne nie będą miały szansy zapoznać się z treścią filmów, wywiadów itd.
#9 Przygotuj teksty w przyjazny i zrozumiały sposób
Teksty zamieszczone na stronie powinny być napisane w jak najprostszy sposób, tak aby dostęp do nich miały mniej wykształcone osoby a także osoby z upośledzeniem intelektualnym. Nie justuj tekstu do prawej strony, wyjaśnij skróty, cytaty wyróżnij cydzysłowiem.
Na podstawie:
WCAG 2.0 w skrócie strona Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
Interesujące?
Porozmawiajmy o przygotowaniu strony internetowej zgodnej z wymogami WCAG 2.0