12 zastosowań programu Camtasia o których prawdopodobnie nie wiesz
Camtasia Studio jest jednym z moich ulubionych programów do nagrywania, edycji i montażu screencastów i szkoleń wideo. Poniżej 12 praktycznych zastosowań tego programu:
#1 Instrukcje ekranowe (tutoriale)
To najbardziej popularne zastosowanie, z którego sam często korzystam.
Nie wiesz o co chodzi?
Wyobraźmy sobie, że nie wiesz korzystać z interaktywnej bazy wiedzy. Prosisz mnie o pomoc. W wersji tradycyjnej musimy się spotkać, ja pokazuję, Ty zapisujesz kolejne czynności.
W wersji nowoczesnej, ja nagrywam instrukcję, w której omawiam wszystkie czynności i udostępniam wideo, które możesz oglądać wiele razy. Szybko, prosto i bardzo skutecznie, tak jak najbardziej lubię.
Przykład
#2 Szkolenia wideo (screencasty)
Wygląda poważnie? To tylko pierwsze wrażenie.
Postępujesz według następującego schematu:
- przygotowujesz prezentację np. w Power Point lub Prezi,
- następnie włączasz funkcję nagrywania w Camtasia Studio,
- na tle wyświetlanej na ekranie komputera prezentacji, omawiasz wszystkie zagadnienia,
- publikujesz i udostępniasz.
W ten sposób, szybko powstaje atrakcyjny, multimedialny materiał szkoleniowy. To moim zdaniem, jeden z najszybszych sposób tworzenia szkoleń w internecie.
Przykład
#3 Montaż filmów
Camtasia Studio posiada zaawansowany i jednocześnie bardzo intuicyjny edytor, umożliwiający montaż i produkcję filmów. W programie możemy połączyć ze sobą dowolne materiały wideo, zdjęcia, narracje, podkłady muzyczne itd. Łatwo wyrównamy poziom dźwięku i dodamy atrakcyjne przejścia. Efekt finalny można opublikować w wielu popularnych formatach tj. mp4, avi, wmv, mov.
Chcesz opublikować film bezpośrednio w Internecie?
Program umożliwia przygotowanie kompletnej strony internetowej z wbudowanym playerem, wystarczy tylko wgrać pliki na serwer ftp i gotowe.
#4 Cyfrowy storytelling
Storytelling to jeden z najmodniejszych kierunków tworzenia prezentacji. Camtasia Studio w połączeniu z dowolnym programem do tworzenia prezentacji, umożliwia opowiadanie ciekawych i angażujących historii.
Przykład
Pochwale się: poniższy film zajął pierwsze miejsce w konkursie Akademii PARP:-)
#5 Wirtualna tablica interaktywna
Znasz wykłady Akademii Khana?
Jeśli nie, to już tłumaczę jak to działa: wyobraź sobie, że podchodzisz do szkolnej tablicy i krok po kroku omawiasz wyprowadzenie wzoru lub skomplikowane zagadnienie. Słuchacze skrzętnie notują. To wersja tradycyjna.
W wersji nowoczesnej, nagrywasz cały proces i udostępniasz słuchaczom przed spotkaniem. Podczas zajęć nie tracicie już czasu na teorię i pracujecie, dyskutując i rozwiązując zadania.
#6 Sprawdzanie i ocenianie prac, udzielanie informacji zwrotnej
Jesteś wykładowcą, nauczycielem lub menadzerem?
Otrzymujesz opracowania, plany, zadania itd. Zwykle spisanie wszystkich uwag zajmuje sporo czasu i wysiłku.Chcesz wykorzystywać swój czas bardziej efektywnie?
Włącz funkcję nagrywania i omów wszystkie uwagi, w taki sposób jak gdyby adresat siedział obok Ciebie. Zapisz i wyślij film.
Sprawdzone, działa w 100%!
#7 Produkcja szkoleń e-learningowych w formacie SCORM
Tworzysz kursy na Moodle lub innej platformie e-learningowej?
Świetnie się składa, ponieważ Camtasia Studio umożliwia szybkie przygotowanie „paczki zip” w formacie SCORM (1.2 lub 2004), którą błyskawicznie dodasz do swojej platformy e-learningowej.
Szkolenie - wykorzystanie Camtasia Studio
Zapraszam do zapoznania się z ofertą szkolenia: Camtasia Studio 8 – tworzenie szkoleń e-learningowych, wykładów wideo oraz interaktywnych screencastów.
#8 Produkcja filmów nagranych na greenbox-ie
Jak działa greenbox?
Wyobraź sobie, że chcesz wystąpić w nagraniu wideo na tle starożytnego Colloseum, Wielkiego Kanionu lub innego charakterystycznego miejsca. Nie musisz od razu pakować walizek i wraz z kamerzystą wyruszać w daleką podróż.
Wystarczy nagrać swoje wystąpienie na zielonym, jednolitym tle. Resztę „załatwi” program Camtasia Studio, w którym z łatwością zamienisz tło na dowolną scenografię. Efekt Wow gwarantowany!
#9 Tworzenie interaktywnych i multimedialnych quizów
Planujesz przygotowanie interaktywnego quizu, w którym zostaną wykorzystane zdjęcia, filmy oraz pliki audio?
Super, Camtasia Studio świetnie się do tego celu nadaje!
Gotowy materiał możesz opublikować na dowolnym serwerze ftp lub platformie e-learningowej. Rezultaty mogą być wysyłane na e-mail i/lub zapisywane na platformie LMS.
#10 Montaż muzyki i podcastów w formacie mp3
Nagrywasz podcasty lub montujesz muzykę?
W programie Camtasia Studio możesz „wyciąć niepotrzebne” oddechy i pauzy, wyrównać poziom nagrania, usunąć trzaski i szumy. W zależności od przeznaczenia, łatwo dostosujesz jakość finalnego nagrania (w przedziale od 8 do 192KBits/s).
#11 Tworzenie animowanych gifów
Animowane gify to format, który już po raz kolejny, staje się bardzo popularny. Najczęściej jest wykorzystywany w tworzeniu prostych banerów reklamowych oraz infografik, które są umieszczane na stronach internetowych.
#12 Produkcja filmów i muzyki przeznaczonej do iTunes
Camtasia Studio umożliwia zapisywanie materiałów w formacie mp4V. Jest to stworzony przez firmę Apple, format przeznaczony do odtwarzania na urządzeniach mobilnych Apple tj. iPhone, iPad i iPod, który umożliwia opcjonalne, zabezpieczenie plików za pomocą DRM (Digital Right Management).