Camtasia 9, co nowego w porównaniu z Camtasia 8?
Od kilku dni mam do dyspozycji nową, 9 wersję programu Camtasia. Producent zastosował marketingowy re-branding i zrezygnował z drugiej części nazwy, więc już nie Camtasia Studio, tylko po prostu Camtasia. Ma być prościej i taka myśl przyświecała twórcom nowej wersji programu na każdym kroku.
Camtasia 9 pierwsze wrażenie, co się zmieniło?
Jest bardzo ładnie, płaski interfejs, grafitowe, matowe tło, zielone akcenty, trochę przypomina interfejs Spotify, ale to akurat bardzo dobra inspiracja. Wszystkie funkcje na swoim miejscu, ale jednak jakoś bardziej przemyślane i łatwiej dostępne.
Interfejs programu Camtasia 9
Dla porównania interfejs starszej wersji Camtasia Studio 8
Poczułem nową moc, czyli 64 bity w akcji:-)
Camtasia 9 jest dostępna w wersji 64 bitowej. Z tej pozornie niewielkiej zmiany, wynika naprawdę dużo korzyści. Program pracuje bardzo płynnie i znacznie szybciej. Podczas kilkudziesięciu godzin pracy, nie napotkałem komunikatu o błędzie, czy zawieszenia programu. W starszej wersji niestety się zdarzało.
[bctt tweet=”Camtasia 9 jest dostępna w wersji 64 bit. Z tej pozornie niewielkiej zmiany, wynika naprawdę dużo korzyści. Program pracuje bardzo płynnie i znacznie szybciej.” username=”cyfrowy”]
Tworzenie atrakcyjnych animacji obiektów metodą przeciągnij i upuść
W wersji 8 możliwe było tworzenie animacji obiektów, ale wymagało sporego zaangażowania twórcy. Teraz jest super łatwo. W galerii do dyspozycji jest sporo ikon, które wystarczy przeciągnąć na timeline lub bezpośrednio na canvas (obszar podglądu). W kolejnym kroku wybieramy efekt animacji (Behaviors) i przeciągamy na obiekt. Można dodać kilka efektów i oczywiście edytować ustawienia efektów ręcznie.
Próbka animacji wykonana w Camtasia 9
Poniżej nagranie jak tworzenie animacji wygląda w programie Camtasia
Przeciąganie zdjęć, plików audio lub wideo bezpośrednio z pulpitu
Pracując w programach Microsoft Office przyzwyczaiłem się do możliwości przeciągnięcia tego co chcę wstawić bezpośrednio z dysku lub pulpitu. Teraz jest to możliwe również w Camtasia 9.
Poniżej animowany gif, wykonany oczywiście również w Camtasia 9:-)
Nowe szablony edytowalnych obiektów (callouts, arrows, lines, shapes itd.)
Najwięcej nowości pojawiło się w zakładce „Callouts” i dobrze, ponieważ poprzednie było mocno oldschoolowe:-) Przegląd poniżej:
Uproszczony system redukcji szumów
Wcześniej mieliśmy do dyspozycji sporo różnych ustawień, teraz przeciągamy na ścieżkę audio efekt, który nazwa się „Noise Removal” i tyle. Oczywiście dla zaawansowanych możliwość wpisania własnych ustawień pozostała.
Ekran ustawień redukacji szumu w Camtasia 8
A tak to wygląda w nowej wersji:
Jeśli chodzi o skuteczność działania nie zauważyłem znaczących różnic, ale trzeba przyznać, że system działał bardzo dobrze już w wersji 8.
Cały projekt (prawie) w jednym pliku
Wersja 8 wymuszała zapisanie każdego nagrania w osobnym pliku (domyślnie .trec), które następnie można było zmontować w pliku .camproj. To powodowało, że w przypadku dogrywania poprawek, ilość dodatkowych plików rosła bardzo szybko. Jeśli chciałem zarchiwizować pracę to ważne było, aby zapisywać wszystkie części składowe w jednym miejscu lub wyeksportować cały projekt jako zip.
Jak to wygląda w nowej wersji Camtasia 9?
Dogrywane pliki wideo trafiają automatycznie do zakładki Media Bin i nie ma potrzeby ich osobnego zapisywania. Osobne pliki są tworzone w przypadku nagrywania narracji. Oczywiście nadal trzeba pilnować położenia plików zewnętrznych tj. zdjęcia, pliki audio itd. Zmiana położenia lub usunięcie spowoduje problemy. Zawsze pozostaje eksport całości do pliku .zip.
Co się nie zmieniło?
Rewolucji nie ma w funkcjach umożliwiających dodawanie quizów, nadal możliwe jest przygotowanie materiału zgodnego ze SCORM i osadzenie np. na platformie Moodle.
W zakładce Cursor Effects również niewiele zmian, ale mam wrażenie, że nie jest to bardzo popularna funkcja.
Co mnie zaskoczyło w Camtasia 9?
Dość często korzystam z funkcji powiększenia lub ukrycia wskaźnika myszy na ekranie. W starszej wersji ta możliwość znajduje się Cursor Effects, ale w nowej już tam jej nie znajdziecie. Pojawiła się w zupełnie nowym miejscu, które jest dostępne po kliknięciu Properties, Suwaki Scale i Opacity dotyczą właśnie ustawień kursora myszy. Jest to logiczne, ale trochę tego szukałem i już prawie chciałem krytykować twórców za usunięcie tak przydatnych funkcji:-)
Oczywiście przygotowałem wideo, abyście nie tracili czasu na szukanie
Pozostałe istotne zmiany:
- Montażu materiałów w 4K;
- Jeden klucz licencyjny dla obu wersji Windows i MacOs;
- Możliwość wymiany plików roboczych między Windows i MacOs;
- Galeria ikon, przejść i efektów dla wideo – część elementów pochodzi z zasobów E-learning Brothers;
- Niższa cena – licencja komercyjna 199 USD, GOV 179 USD, EDU – 169 USD
Warto również zajrzeć do innego artykułu na temat programu Camtasia:
Czy warto zaktualizować program Camtasia?
Moim zdaniem tak, głównie ze względu na stabilność i szybkość pracy, dzięki 64 bitowej wersji. Aktualizacja kosztuje licencji komercyjnej 99 USD. Dla czytelników bloga oczywiście zorganizujemy rabat:-)
Zapraszam na 20 minutowe, bezpłatne spotkanie w wirtualnym pokoju, podczas którego omówimy możliwości współpracy.